Tesisatlarda Sızıntı ve Kaçağın Sebepleri

Tesisatlarda Sızıntı ve Kaçağın Sebepleri

Yapılardaki tesisatlarda su sızıntısı veya kaçağının olmasının bir çok sebebi vardır. Ancak bu sebeplerden bir kaç tanesi çok önem arz etmektedir. O nedenle bu sebeplerin bazılarına detaylı bir şekilde değinmeye çalışacağız.

Su Kaçağı veya Sızıntısının Sebepleri
Şehir su istasyonlarında bulunan sular bireylerin kullanabilmesi için basınçlı bir şekilde şehirdeki yapılara aktarılır. Su basınçlı bir şekilde aktarıldığı içinde yapılardaki borular kimi zaman aşınmaya ve dirençlerini kaybetmeye başlarlar. Bu da bu sızdırmasına neden olur. Bu sızdırma ilk başlarda çok az olduğu için hissedilmez. Ancak ilerleyen dönemlerde borulardaki sızdırma artınca yapılar zarar görmeye başlar.

Periyodik olarak bakımı yapılmayan tesisatlarda zaman içinde çatlamalar veya eklem yerlerinde (birleştirme noktalarında) açılmalar olmaktadır. Sızıntı şeklinde başlayan bu akıntılar, zamanında tedbir alınmaması halinde ciddi kaçaklara sebebiyet verecektir.

Her gün küçük ölçekte çok sayıda yer sarsıntısı olmaktadır. Biz bunları hissetmesek de bazıları binalarımızda görünürde veya görünmeyen kısımda zarara yol açar. Tabi dpğal olarak yapının içinde bulunan tesisat boruları da bu sarsıntılardan etkilenenlerden biridir.

Bunun ise onarılması gerekir. Su kaçağı yöntemi sayesinde de tüm bu kaçaklar kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Peki, kaçakları tespit ederken nasıl bir yol izlenmelidir?

Bakınız Su Kaçağı Tespiti başlıklı sayfamıza.